Чиновників зобов’яжуть платити податки на зареєстроване на близьких майно

Чиновників зобов’яжуть платити податки на зареєстроване на близьких майно
Чиновників зобов’яжуть платити податки на зареєстроване на близьких майно

Парламентарії змусять чиновників декларувати не тільки оформлену на них власність, а й реально використовувану.

Передбачається, що на таке майно чиновники сплатять податки. Ініціатива депутатів здійснюється в рамках боротьби з корупцією. Проте експерти вважають, що законопроект поки носить виключно декларативний перед МВФ характер.

Депутати мають намір зобов’язати чиновників декларувати майно, що ними використовується. Законопроект у першому читанні підтримали 259 парламентаріїв. Пропонується, щоб особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в деклараціях про доходи вказували не тільки оформлене на них майно, а й те, яким вони користуються без набуття права власності. Законопроектом вносяться зміни до статті 46 Закону України «Про запобігання корупції».

Чи справді таким чином можна перемогти корупцію, в ефірі радіостанції Голос Столицірозповів заступник директора громадської організації «Публічний аудит» Матвій Холошин.

У чому різниця між оформленим і використовуваним майном?

— Часто наші чиновники оформляють власність на своїх близьких, знайомих. І при прочитанні їх декларації стає очевидно, що щось не збігається: людина отримує 10-12 тис. гривень, а роз’їжджає на «Мерседесі».

У декларації з’явиться додаткова графа «Оформлено на ...»?

— Так. Відповідно до статті закону «Про запобігання корупції», саме в цій графі буде прописано майно, яким чиновники користуються, причому користуються більше шести місяців. При цьому не ясно, як контролювати, скільки часу людина їздить на тому чи іншому автомобілі. Вона може оформляти машину кожні чотири місяці на нового водія. І ніхто нічого їй не зможе пред’явити. Депутати теж сказали, що законопроект недосконалий, тому, думаю, до другого читання його більш ретельно пропишуть. Поки в ньому відсутнє поняття «право використання». Що це таке? Потрібно чітко прописати.

Хто і як буде контролювати використання чиновниками майна?

— У нас створено, але поки ще не діє Національне агентство з запобігання корупції, і ось воно, власне, і покликане цим займатися. Але найголовніше, для чого зараз приймається законопроект, — це отримання чергового траншу від МВФ. Ця вимога МВФ, і, швидше за все, законопроект поки носить декларативний характер. Але чому б і ні, можливо, в майбутньому ще одна лазівка для корупції буде закрита.

Яке покарання понесе чиновник за неправдиву інформацію в декларації?

— Це або адміністративне покарання, або ж чиновнику буде необхідно доплатити податки. Хоча це дуже складно буде довести: чи дійсно чиновник купив те чи інше майно.


newsradio.com.ua